Eesti on üks vähestest Euroopa riikidest, kus on kohalik ja väga heal tasemel kasiinode litsentseerimissüsteem. See tähendab, et Eestis antakse välja ametlik tegevusluba hasartmängude korraldamiseks ja pakkumiseks Eesti mängijatele – ning ilma selle tegevusloata ei tohi üldse hasartmänge pakkuda.
Hasartmängulitsentside maailm on endiselt üle Euroopa väga hägune ja puudub Euroopa Liidu ülene ühtne reeglistik kasiinode reguleerimiseks. Sestap ongi igas riigis oma viis kasiinomängude reguleerimiseks. Lisaks kohalikele tegevuslubadele levivad veel laialdaselt ka kaugemate paikade tegevusload – enamjaolt on nendeks kas Curacao või Anjouan (ehk Nzwani).
Eestis on aga selge ja põhjalik litsentseerimissüsteem ning selle eest vastutab ei keegi teine kui meie Maksu- ja Tolliamet.
Tegevusloa saamise alused ja nõuded
EMTA tegevusloa saamiseks tuleb täita terve hulk rangeid nõudmiseid, mis on sätestatud Hasartmänguseaduses. Siin on näiteks mõned nõuded, mis tuleb täita selleks, et kvalifitseeruda hasartmängukorraldajaks:
See pole aga kaugeltki kõik, kuna hasartmängude korraldusloa saamiseks tuleb muuhulgas põhjalikult selgitada ka mänge. Näiteks tuleb taotlusele juurde lisada mängureeglid, isikuandmete kaitse printsiibid, selgitada, millist tarkvara kasutatakse, tõendid rahapesu tõkestamise meetmete kohta, eksperthinnangud tarkvara kohta jne.
Mis aga kõige põnevam: Hasartmänguseadus sätestab isegi seda, et mängude RTP (ehk mängijatele tehtud väljamaksete summa) peab olema üle 80% panuste summast. See seadusepunkt sisuliselt reguleerib seda, et Eesti online kasiinod ei tohi korraldada hasartmänge, mis on ebaõiglaselt madala RTP-ga.Tegevusluba antakse välja tähtajatult ning kord, kui suur taotluse kadalipp saab edukalt läbitud, saab ettevõte endale ametliku tegevusloa numbri, mis avaldatakse ka Majandustegevuse registris. Eesti hasartmängulitsentsi number algab tähtedega “HKT” ning tavalised korraldusload hakkavad tähtedega “HKL”. Litsentsi kehtivust saabki alati kontrollida kas Majandustegevuse registrist või EMTA kodulehelt, kus on loetletud seaduslikud hasartmängukorraldajad.
Mis saab pärast tegevusloa väljastamist?
Ei tasu arvata, et firmad teevad lihtsalt “hea näo” seniks, kuni litsentsi number on väljastatud ja hakkavad siis pettuseid korraldama. Selle vältimiseks on Eestis paika pandud kuulikindel aruandlussüsteem, mis tagab, et kõik litsentseeritud hasartmängukorraldajad on legitiimsed.
Kõik netikasiinod, mis saavad korraldusloa, peavad kasutama elektroonilist hasartmängu aruandlussüsteemi, kuhu lähevad KÕIK andmed kogu hasartmängutegevuse kohta automaatselt: panused, võidud, mängitud mängud, tarkvara jne. Maksu- ja Tolliametil on täielik juurdepääs hasartmänguandmetele – mängukorraldaja ja EMTA vahel on elektrooniline süsteem ning seega saab EMTA igal ajal teha andmepäringuid.
Seetõttu saab pidada EMTA kasiinoluba üheks Euroopa parimaks: hasartmängude korraldamise ja andmestiku üle peab järelevalvet siiski meie enda maksuamet, mis tagab, et kasiinod ei saa mingeid riukalikke plaane sooritada.
Probleemide korral saab alati pöörduda kaebustega ka lisaks EMTA-le Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ametisse, kuhu on ka mitmed mängurid oma muredega pöördunud. Sedasi võid kindel olla, et sinu raha ei saa keegi “üle lasta” ning hasartmänge korraldatakse turvaliselt.